Affiliate marketing

Affiliate marketing je někdy nazýván také jako partnerský nebo dealerský marketing. Je založen na principu odměňování reklamních partnerů pevnou cenou za úkon či procentem z ceny produktu nebo služby, kterou se podaří pomocí dané propagace prodat. Využívá se obchodního modelu PPA, který může být v některých případech doplněn o PPC. Pro zadavatele reklamy je affiliate marketing velice výhodný, zvyšuje totiž motivaci partnerů k propagaci a nenese téměř žádné finanční riziko. Affiliate marketing využívají především internetové obchody, cestovní agentury, aukční servery, prodejci finančních produktů a jiní internetový marketéři.

Každý web se může rozhodnout, zda si affiliate program vytvoří vlastní nebo využije nabídky nějaké specializované společnosti. Vlastní affiliate software nabízí v České republice Affilbox, který lze snadno implementovat do vlastních webových stránek. V Česku také existuje množství společností, které se specializují na nabídku řešení affiliate marketingu. Nevýhodou jejich využití může být nutnost placení provize z prodejů, výhodou naopak jsou nízké zřizovací poplatky a případně i snadnější možnost využití affiliate partnery dané affiliate sítě. Mezi affiliate společnosti, kde se střetávají poptávky zadavatelů reklamy a nabídky parterů dané sítě, patří:

  • eSpolupráce – na trhu od roku 2009 obsahuje desítky nabídek partnerů – půjčky, pojištění, hry, seznamky
  • TradeTrucker – nabídky partnerů z oblasti módy, financí a další
  • Wedos – největší český poskytovatel hostingu nabízí affiliate na hosting, domény i pojištění
  • eHub – dříve zaměřen na slevové servery, dnes desítky nabídek od produktových eshopů, financí apod.
  • AffiliatePort – desítky nabídek českých eshopů atd.
  • Affial – slovenský systém s množstvím českých nabídek
  • TradeTrucker – nabídky partnerů z oblasti módy, financí a další
  • LinkShare – mezinárodní server s minimem českých nabídek
  • Awin – dříve Zanox, mezinárodní síť i s několika českými nabídkami
Mezi další používané systémy patří také Comission Junction, který v Česku zastupuje společnost VIVNetworks. Některé partnerské programy jednotlivých českých společností jsou zobrazeny v AffiliateKatalogu nebo ve ve vlákně na Webtrhu.
Pridat.eu

Autorem je

Tomáš Martínek

Autor je hlavním administrátorem a zároveň provozovatelem internetové společnosti WebČesky.cz a celého jejího portfolia. V současné době je také lektorem na Katedře informačního inženýrství, PEF, ČZU v Praze.