Fotobanky – legální způsob získání obrázků i licencí k fotografiím pro komerční účely a možnost výdělku pro fotografy

Na internetu se lze často setkat s tím, že jsou fotografie zkopírovány a následně používány bez svolení autora nebo vlastníka práv. Fotografie i jiné originální obrázky jsou autorským dílem a jsou chráněny legislativou. Podle §2 autorského zákona (č. 121/2000 Sb.)  je autorské dílo takové, které „je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické“. Autorem je osoba, která dílo vytvořila (§5) a její autorské právo vzniká okamžikem vytvoření fotografie.

Autorská práva dělíme na výlučná osobnostní (§11) a výlučná majetková (§12). Autorské osobnostní právo autorovi zůstává navždy a nemůže se ho vzdát, je nepřevoditelné a zanikají smrtí autora. Autorské právo majetkové lze za určité protiplnění poskytnout třetí osobě licencí k užívání díla. Autorský zákon vymezuje případy, v jakých je možné použít fotografii bez souhlasu autora. Jedná se o „užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li zákon jinak“ (Autorský zákon, §30, 2000).

Podle §12 Občanského zákoníku smějí být obrazové snímky týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy použity jen s jejím svolením (odstavec 2.). Jako svolení fyzické osoby se často sepisuje Model Release – tedy smlouva mezi fotografem a fotografovanou osobou, která má na snímku rozpoznatelný obličej, kde fotografovaná osoba podepisuje souhlas pro komerční využití dané fotografie. V této smlouvě je podrobně vymezeno, jak mohou smluvní strany fotografii využít. Obrazové snímky je možné použít i bez svolení, jedná-li se o použití pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství. Ani takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby (Občanský zákoník, odstavec 3., 1964).

Na Internetu existuje možnost legálně nakoupit (i prodat) fotografie ve specifických typech online obchodů, které se nazývají fotobanky. Fotobanky mají mnohdy omezenou vlastní tvorbu a slouží spíše jako nástroj pro střetávání nabídky autorských fotografií nafocených fotografy a zájemců o jejich koupi, za účelem jejich komerčního využití. Každá vložená fotografie bývá charakterizována, takže lze podle klíčových slov najít přesně tu fotografii, kterou člověk potřebuje. Předmětem obchodu je ve většinou případů pouze licence k užívání fotografie, kterou kupující získá určitá práva k užívání snímku definovaná získanou licencí. Fotobanky nabízejí obsáhlou databázi fotografií, obrázků a jiných grafik od velkého množství autorů z celého světa. Služby fotobank využívá čím dál více grafiků, redaktorů, webdesignerů,… Fotobanky jsou tak kromě legálního zdroje obrázků také snadným způsobem, jak si mohou fotografové vydělat. Fotografové a jiní grafici se totiž mohou zaregistrovat mezi autory obrázků a nahrávat své výtvory. Poté již získávají určitou provizi za každou zakoupenou licenci jejich díla. Fotky lze ve fotobankách pořídit mnohdy i zdarma, v lepší kvalitě pak za peníze. Do fotobank je většinou nutné se registrovat, registrace je zpravidla zdarma. Mezi nejvýznamnější a největší fotobanky ve světě patří:

Mezi nejvýznamnější české fotobanky patří:

Výhodou českých fotobank může být cílení na české prostředí (fotky české přírody, osobností, aktuálního dění v ČR,…) a také obchodní jednání s českou společností v češtině.

Autorem je

Autor je hlavním administrátorem a zároveň provozovatelem internetové společnosti WebČesky.cz a celého jejího portfolia. V současné době je také lektorem na Katedře informačního inženýrství, PEF, ČZU v Praze.

7 komentářů na “Fotobanky – legální způsob získání obrázků i licencí k fotografiím pro komerční účely a možnost výdělku pro fotografy”

 1. Martin K. napsal:

  Dobrý den, pakliže bych chtěl potisknout trika nějakými fotografiemi, obrazky apod. , tak mohu je stáhnout z internetu? Na internetu je mnoho obrazků a jde mi o to co mohu použít a co ne? A tím nemyslím fotobanky. Např. zadám slovo tanec a vyjede mi plno různých obrázků,u kterých nikterak nezjistím ani autora, lze takový obrazek, fotku, stáhnout a použít na postisk na triko a nabízet k prodeji? Předem moc díky za odpověť, trochu se v tom plácám 🙂

  • Tomáš Martínek napsal:

   Pokud nemáte jistotu, že je obrázek distribuován pod licencí, která umožňuje jeho volné bezplatné použití, tak obrázek nemůžete použít (resp. vystavujete se postihům ze strany majitele práv k danému obrázku, který může soudně žádat náhradu škody)

 2. Karel N. napsal:

  Dobrý den, je trestné, když stáhnu nějaký obrázek z internetu a použiji ho při vytváření diplomů nebo čestných uznání? Diplomy bych vytvářel já sám a po vytištění bych je rozdal malé skupině lidí – samozřejmě bych se na tom nějak neobohacoval. Předem mockrát děkuji za odpověď.

  • Andel napsal:

   Stáhnou si můžeš na internetu co chceš, ale trestné je to až když obrázek ukážeš další odobě.

 3. Andel napsal:

  Levná česká fotobanka přímo od fotografa – 100% zařučený původ fotografií http://jsphotographer.com/index.php

 4. Lenka napsal:

  Dobrý den, pokud chci použít obrázek, který je pod autorskými právy, jak postupovat, kde se registrovat a zjistit poplatky za použití? Chceme pro vysokoškolský projekt použít obrázky a nevíme, jak postupovat. Obrázky s volnými licencemi nám nevyhovují. Moc děkuji za radu.

 5. Marcela napsal:

  Dobrý den, v současnosti se zabývám tím, že tisknu fotoobrazy zákazníkům z jejich fotek. Chci udělat eshop a nabízet na něm mimo toto i tisk obrazů z fotografií z fotobank, jedná se mi o fotky, které fotobanky nabízejí zdarma s licencí CC.(např.města, makro, příroda) Můj dotaz zní- je možné legálně tyto fotografie mít na svém eshopu? Prakticky je to tak, že si zákazník vybere fotku a rozměr a já mu vyrobím obraz. Ze zkušeností vím, že by se mělo jednat vždy max. o několik málo kusů z té které konkrétní fotky. Nebudu jich tisknout velké množství a ani je nikde nabízet k prodeji hotové. Případně zda raději doporučujete pro tento účel zakoupit fotky z fotobanky, která je nabízí za poplatek. Vyhnu se v tomto případě problémům s jejich zveřejněním a použitím? Děkuji za odpověď Paviskova

Přidání komentáře

Komentář