Fulltextové vyhledávání

Téměř každý uživatel Internetu alespoň občas využívá fulltextové vyhledávání potřebných informací.

Podíl vyhledávačů ve světě

Poměrné zastoupení společností na fulltextovém vyhledávání v mezinárodním měřítku znázorňuje následující graf:

Podle výše uvedeného grafu dominuje celosvětovému vyhledávání společnost Google. Pro Čechy nejsou zajímavé regionální vyhledávače Baidu, Naver ani Yandex, protože jejich vyhledávání není dostupné v latinkové podobě. Zajímavý podíl si celosvětově drží vyhledávací technologie společnosti Yahoo! a Bing. Celkem na světě bylo provedeno v měsíci prosinec 2009 více než 130 miliard hledání zadaných dotazů, to znamená meziroční zvýšení o 46 %.

Na Internetu se nachází několik dalších menších mezinárodních fulltextových vyhledávačů, mezi kterými lze uvést Cuil, Ask či Entireweb (využívá i český fulltext.czin.eu).

Kromě vyhledávačů využívajících vlastní vyhledávací technologii se na Internetu vyskytují také vyhledávače, které kombinují výsledky z několika fulltextových vyhledávačů. Tyto vyhledávače se označují jako metavyhledávače. Mezi ně patří Info.com, HotBot, Dogpile, Excite, Clusty, Ixquick, WebCrawler, MetaCrawler nebo Mamma.

Pro různé cílové skupiny jsou často vytvořeny vyhledávače, které se specializují na určitý jazyk nebo oblast. Takovými vyhledávači jsou čínské Baidu a Sogou, jihokorejské Naver a Daum, indické Guruji a Reddif, ruské Yandex a Rambler, japonský Goo a další. Tyto vyhledávače jsou pro českého uživatele Internetu kvůli jejich jazykovému zaměření nepodstatné.

Podíl vyhledávačů v České republice

Podíl technologií na vyhledávání v Česku lze vyčíst z následujícího grafu:

Z grafu je patrné, že nejvýznamnější společností z hlediska vyhledávání je v České republice firma Seznam, která svými projekty Seznam Fulltext, Zbozi.cz a Firmy.cz zabírá velkou část vyhledávacího trhu. Největším konkurentem je rychle rostoucí podíl technologie společnosti Google, kterou využívá také Centrum Holdings. Vyhledávací technologie Bing společnosti Microsoft dosáhla v červnu 2009 podílu na hledání ve výši 5,79 %, v prosinci se podíl snížil na necelé půl procento.

Pridat.eu

Autorem je

Tomáš Martínek

Autor je hlavním administrátorem a zároveň provozovatelem internetové společnosti WebČesky.cz a celého jejího portfolia. V současné době je také lektorem na Katedře informačního inženýrství, PEF, ČZU v Praze.