Google

Fulltextový vyhledávač Google je od začátku hlavním produktem americké společnosti Google Inc., která tento hojně využívaný vyhledávací nástroj vlastní. Jeho hlavní předností oproti konkurenčním vyhledávačům je vysoká relevance výsledků hledání i rychlost prováděných dotazů. Google není na prvním místě v počtu provedených dotazů hledání pouze v několika málo zemích, mezi které patří i Česká republika.

Technologii vyhledávání společnosti Google využívá mnoho webů, které nejsou vlastnicky se společností Google Inc. propojeny. Lze mezi nimi nalézt malé blogy i významné portály. Mezi ty celosvětově známé weby patří AOL nebo About.com a z českých lze uvést Atlas.cz, Centrum.cz, Czin.eu.

Společnost Google Inc. kromě fulltextového vyhledávače provozuje také několik dalších významných projektů, které koupila nebo sama vyvinula. Takovými projekty jsou video portál Youtube, emailová technologie Gmail, sociální síť Google Plus, blogovací systém Blogger, překladač Google Translator, mapový systém Google Maps, Google Earth a Google Street View. Dále nabízí služby pro pokročilejší uživatele Internetu jako je statistický nástroj Google Analytics, Feedburner, reklamní nástroj Google Adsense a další. Pro inzerci na produktech společnosti Google i mimo ně lze využít Google Adwords. Od roku 2008 pracovala Google na vývoji vlastního prohlížeče Google Chrome a proniká i na trhy nepřímo s Internetem související prostřednictvím Google Android i jiných produktů.

Google indexuje téměř veškerý obsah internetu. Kromě textu na WWW stránkách i v dokumentech zaznamenává také obrázky, flash a zvládá i práci s Extensible Markup Language formáty. Vyhledávání lze cílit na regiony, včetně České republiky, jazyky, včetně češtiny, a lze výsledky hledání filtrovat pomocí mnoha dalších parametrů.

V současnosti má Google v České republice pobočku s několika zaměstnanci a na české národní doméně provozuje vyhledávání zaměřené na využití v Česku.

Pridat.eu

Autorem je

Tomáš Martínek

Autor je hlavním administrátorem a zároveň provozovatelem internetové společnosti WebČesky.cz a celého jejího portfolia. V současné době je také lektorem na Katedře informačního inženýrství, PEF, ČZU v Praze.