Internetové platební systémy v Česku

Obchod mezi dodavateli a odběrateli se pomocí Internetu urychlil. Dnes  je možné z práce či domova objednat i zaplatit za určitý produkt okamžitě pomocí plateb přes Internet. Okamžitá platba online tak může urychlit i dodání objednaného produktu či služby. V mnoha internetových obchodech i u dalších poskytovatelů online služeb lze dnes platit také právě pomocí internetových platebních systémů.

České online platební systémy

Z českých platebních systémů je ve velké míře používán platební systém Gopay.cz. Společnost Gopay s. r. o. podléhá dohledu ČNB. Gopay umožňuje bezplatnou registraci každému uživateli, při registraci se vytvoří virtuální peněženka. Prostředky na Gopay tak lze využít nejen pro platby u obchodníků s integrovanou službou Gopay, ale také za platby mezi uživateli sytému. Pro zaregistrování u Gopay není nutné vlastnit jiný bankovní účet a je tak vhodný především pro drobné platby. Dle zákona nesmí zůstatek na klientském účtu přesáhnout 150 € a maximální objem transakcí nesmí být větší než 2500 €. Gopay může uskutečňovat transakce s bankami i jinými platebními systémy jako jsou například SuperCash, Premium SMS a další. Pro obchodníky může být Gopay ideální cestou, jak nabídnout klientům širší, levnější, rychlejší a bezpečnější způsoby platby.

Dalším českým rozšířeným systémem pro uskutečňování transakcí online je PaySec.cz. PaySec je členem finanční skupiny ČSOB. Také zde klienti obdrží po bezplatné registraci účet s virtuální peněženkou. Peníze, které budou na účtu, tak klienti mohou využít pro platby u internetových obchodníků i SMS platby. Také lze posílat peníze mezi členy systému. PaySec je tak vhodný pro integraci do internetových stránek, aby obchodníci umožnili svým klientům další možnosti bezpečné a rychlé platby za své produkty.

 Další možností pro obchodníky v Česku je také integrovat systém PayU, který ovšem nenabízí možnost vytvoření virtuální peněženky.

V České republice poskytují také online platby některé banky pomocí své online služby. Jedná se například o mPeníze od mBank ve spolupráci se společností Seznam, ePlatba od Raiffeisenbank, Platba 24 od České spořitelny, MojePlatba od Komerční banky a další.

Mezinárodní online transakční systémy

Kromě českých platebních systémů využívají čeští obchodníci ve velké míře také některé mezinárodní internetové platební systémy. Výhodou mezinárodních platebních systémů je navíc možnost levných plateb za služby do zahraničí a obráceně.

Skrill - MoneyBookers.comPlatební systém Skrill je více znám pod svým původním názvem MoneyBookers.com. Velkou výhodou tohoto mezinárodního platebního systému pro Čechy je, že je plně lokalizován do českého jazyka. Obdobně jako české systémy nabízí bezplatné založení virtuální elektronické peněženky, kterou lze využít pro platby všeho druhu. V České republice lze zdarma vložit peníze na Skrill prostřednictvím převodu na účet české pobočky UniCredit Bank. Skrill lze také přímo propojit s účtem některých českých bank. Společnost je registrována v Londýně a platí tak pro ni legislativa Evropské unie. Skrill využívá mnoho společností po celém světě. V tuto chvíli má přes 30 milionů registrovaných uživatelů. Integrovat platební systém Skrill mohou také obchodníci z Česka a dalších zemí EU. MoneyBookers akceptuje karty MasterCard, VISA, American Express, JCB či Diners Club.

Pravděpodobně nejznámější a nejvyužívanějším internetovým platebním systémem na světě je PayPal.com. PayPal byl založen již roku 1999 provozovatelem internetového aukčního portálu eBay. V Evropě zajišťuje finanční služby lucemburská společnost PayPal (Europe) S.à r.l. & Cie, S.C.A, která je pod dohledem lucemburského dozorčího orgánu. Mateřskou společností je PayPal Inc. se sídlem v Kalifornii, USA. PayPal také nabízí bezplatné založení elektronické virtuální peněženky, díky které lze snadno platit přes Internet nebo posílat peníze ostatním uživatelům PayPal. Nevýhodou systému pro mnoho Čechů může být jeho pouze částečná lokalizace do češtiny. Naopak velkou výhodou je, že téměř každý internetový obchodník na světě umožňuje platbu za své produkty přes platební bránu PayPal. Založení obchodního účtu je na PayPal velice jednoduché, obdobně jako založení účtu běžných uživatelů. PayPal lze také mimo jiné využít pro platby prostřednictvím kreditních karet MasterCard, VISA, Discover nebo American Express. Výhodou také může být bezplatná ochrana zákazníků před dodáním objednaného zboží.

Existuje množství dalších online platebních systémů, z nich lze zmínit ještě Payza, které je nástupnickým transakčním systémem po AlerPay.com. Nevýhodou těchto dalších mezinárodních transakčních systémů je chybějící lokalizace do českého jazyka. Mezi tyto mezinárodní platební systémy patří Liberty Reserve, OK Pay, Perfect Money, Solid Trust Pay, Neteller, Payweb a jiné.

Pridat.eu

Autorem je

Tomáš Martínek

Autor je hlavním administrátorem a zároveň provozovatelem internetové společnosti WebČesky.cz a celého jejího portfolia. V současné době je také lektorem na Katedře informačního inženýrství, PEF, ČZU v Praze.