Doména webu

Důležitým faktorem z mnoha hledisek je volba domény webu. Weby se zpravidla umísťují na domény druhého, které jsou většinou placené, nebo třetího řádu, které lze získat mnohdy zdarma. Pro komerční české weby je vhodná především národní doména .CZ druhého řádu nebo evropská doména .EU. Případně lze využít i generické domény .COM, .NET, .ORG, .INFO, .NAME a jiné. Existují i některé domény, které mohou registrovat pouze oprávněné osoby. Takovými doménami jsou .GOV, .MIL, .EDU. Těmto doménám přikládají některé vyhledávače vyšší váhu.

Z hlediska SEO je vhodné obsáhnout v doméně některé z klíčových slov, pro které má být web optimalizován. Pokud je slov v názvu domény více, je příhodné oddělit je pomlčkou. Kromě IDN domén by název neměl obsahovat více než dvě pomlčky. V případě, že je zvolena doména s pomlčkou, je vhodné registrovat i bezpomlčkovou verzi domény kvůli případným omylům.

Hotový web by měl být dostupný na dané doméně i její subdoméně začínající www. Měla by být zvolena výchozí verze, na kterou by druhá verze byla přesměrována. Například přesměrování domény „domena-webu.cz“ na „www.domena-webu.cz“ lze provést pomocí následujícího mod_rewrite zápisu v souboru .htaccess:

RewriteEngine on
Options +FollowSymlinks
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^domena-webu.cz
RewriteRule (.*) http://www.domena-webu.cz/$1 [R=301,QSA,L]
Pridat.eu

Autorem je

Tomáš Martínek

Autor je hlavním administrátorem a zároveň provozovatelem internetové společnosti WebČesky.cz a celého jejího portfolia. V současné době je také lektorem na Katedře informačního inženýrství, PEF, ČZU v Praze.