Free fotobanky aneb bezplatné fotografie a obrázky zdarma

V současné době je nutné dle autorského zákona mít ke všem obrázkům použitým na webu náležitá autorská práva. Může se tak jednat o vlastní tvorbu nebo obrázky pořízené s včetně licence. Kvalitní obrázky pro užití lze získat placeně z fotobank nebo lze využít i nabídek bezplatných fotobank, kde lze obrázky v horší kvalitě stáhnout pro své použití zdarma.

Webdesigneři i všichni ostatní, kdo pracují s webem, by měli mít přehled o možnostech získání obrázků dle různých licencí, aby se vyhnuli možným problémům s vlastníky autorských práv k těmto dílům.

Free fotobanky

Bezplatně lze obrázky získat například z následujících fotobank:

Často je nutné se pro užití obrázku na svém webu ve fotobance registrovat.

Kromě výše zmíněných fotobank zdarma nabízí bezplatně fotografie také některé placené fotobanky. V tomto případě se většinou jedná pouze o omezené množství fotografií nebo o horší kvalitu. Jedná se například 123RF, Crestock, Dreamstime a další profesionální placené fotobanky nabízí většinou část fotografií zdarma.

Kromě zmíněných fotobank, existuje i množství sociálních sítí. Fotografie zveřejňované na sociálních sítích jsou často uváděny pod určitou licencí, která umožňuje jejich opětovné použití. Příkladem může být sociální síť specializovaná na fotografie, která se nazývá Flickr.

Pridat.eu

Autorem je

Tomáš Martínek

Autor je hlavním administrátorem a zároveň provozovatelem internetové společnosti WebČesky.cz a celého jejího portfolia. V současné době je také lektorem na Katedře informačního inženýrství, PEF, ČZU v Praze.